Guvernul a aprobat astazi normele pentru aplicarea legii insolventei persoanelor fizice, adoptata inca din 2015 si amanata de doua ori pana acum. Instrumentul este util mai ales pentru cei cu datorii, fara bunuri si fara venituri. Odata intrati in procedura de insolventa, oamenii trebuie sa justifice banii cheltuiti si nu mai au voie sa-i dea pe vacante, tutun sau alcool timp de 5 ani. |